Cena złota w różnych krajach europejskich zależy od wielu czynników, w tym od kursu lokalnej waluty, poziomu aktywności gospodarczej i nastrojów inwestorów w danym regionie, wydarzeń geopolitycznych oraz globalnej podaży i popytu. Dodatkowo, na ceny złota może wpływać polityka rządowa, taka jak podatki importowe lub ograniczenia dotyczące zakupu złota. Gdzie jest najtańsze złoto w Europie? Średnie ceny złota próby 999 za gram, czy za uncję są w większości krajów w Europie dość zbliżone, ponieważ ceny te są głównie uzależnione od globalnych czynników, takich jak kondycja gospodarki światowej i poziom stóp procentowych. Mogą jednak istnieć nieznaczne różnice w cenach złota w poszczególnych krajach ze względu na koszty transportu i inne lokalne czynniki.
Ceny złota w Europie mogą się różnić między krajami ze względu na wiele czynników, takich jak kurs lokalnej waluty, podatki i inne opłaty, a nawet koszt wysyłki. Na ceny złota mogą mieć również wpływ wydarzenia geopolityczne lub ogólny klimat gospodarczy danego kraju. Jednak nie są to znaczne różnice, więc jeśli chcesz inwestować i kupować złoto - być może bardziej opłaca się kupić je lokalnie.
Dla przykładu według portalu buying-up.com na dzień 26.01.2023 cena skupu grama złota próby 999 w Niderlandach wynosiła 57,34 EUR, zaś w Niemczech 56,63 EUR. Jest to więc różnica 0,29 EURO.
Według gold.co cena skupu złota na 07.02.2023 w Polsce wynosi 263 zł, więc wahania te nie są duże. Zwłaszcza, że jeśli chodzi o ten metal szlachetny w Niemczech cena skupu na dzień 07.02.2023 r. wynosi 40,77 EUR za gram. Jest to wartość o około 4% wyższa od ceny skupu w Polsce, co świadczy o tym, że ceny złota w Niemczech są wyższe niż w Polsce. Jeśli więc masz do sprzedania złote monety - może warto wybrać się na wycieczkę do Niemieckich skupów. Jednak czy jedna uncja to inwestycja godna tak długiej podróży?
Bliski Wschód jest ogólnie uważany za najtańsze miejsce na świecie dla złota. Kraje takie jak Dubaj i Bahrajn oferują jedne z najniższych cen ze względu na brak podatków i ceł importowych. Inne kraje w regionie, w tym Arabia Saudyjska i Kuwejt, również oferują dobre oferty na złoto. Jednak pamiętaj, że próbując sprowadzić to złoto do Polski zapłacisz cło. Dokładna kwota cła, którą będziesz musiał zapłacić zależy od rodzaju i wartości złota, które wwozisz do Polski, ale pewne ogólne wskazówki znajdziesz tutaj:
https://www.gov.pl/web/finanse/import-towarow-do-polski--oplaty-celne
Ogólnie rzecz biorąc, należy pamiętać, że wszelkie towary o wartości powyżej 430 euro będą obciążone cłem w wysokości 22%. Mogą jednak wystąpić dodatkowe opłaty i podatki w zależności od konkretnego przedmiotu importu. Zalecamy bezpośredni kontakt z polskimi władzami celnymi w celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji dotyczących wszelkich obowiązujących opłat i podatków.
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ ceny złota zmieniają się w zależności od wielu czynników, takich jak koniunktura gospodarcza, stopy procentowe i inwestycje. W każdym razie, aby uzyskać najlepsze ceny złota, warto porównać ceny w różnych miejscach, takich jak sklepy jubilerskie, punkty skupu złota, banki, domy aukcyjne, dealerzy złota i sklepy internetowe. Mogą one oferować różne ceny, w zależności od swoich kosztów i marż. Ponadto, warto uważnie przeczytać regulamin i warunki każdej oferty, aby upewnić się, że są one uczciwe i rzetelne.
Widzisz ile jest czynników, które warto wziąć pod uwagę przy zakupie złota? Jeśli zastanawiasz się czy inwestować w złoto - przewodnik po złotych monetach może Ci w tym pomóc.
A jeśli rozważasz zakup złota w Polsce - tutaj znajdziesz przykładowe opracowanie cen złota 5 g.