7 lutego 2023

Gdzie jest najtańsze złoto w Europie?

Cena złota w Europie - od czego zależy?

Cena złota w różnych krajach europejskich zależy od wielu czynników, w tym od kursu lokalnej waluty, poziomu aktywności gospodarczej i nastrojów inwestorów w danym regionie, wydarzeń geopolitycznych oraz globalnej podaży i popytu. Dodatkowo, na ceny złota może wpływać polityka rządowa, taka jak podatki importowe lub ograniczenia dotyczące zakupu złota. Gdzie jest najtańsze złoto w Europie? Średnie ceny złota próby 999 za gram, czy za uncję są w większości krajów w Europie dość zbliżone, ponieważ ceny te są głównie uzależnione od globalnych czynników, takich jak kondycja gospodarki światowej i poziom stóp procentowych. Mogą jednak istnieć nieznaczne różnice w cenach złota w poszczególnych krajach ze względu na koszty transportu i inne lokalne czynniki.

Czy ceny złota w różnych Państwach Europy bardzo się różnią?

Ceny złota w Europie mogą się różnić między krajami ze względu na wiele czynników, takich jak kurs lokalnej waluty, podatki i inne opłaty, a nawet koszt wysyłki. Na ceny złota mogą mieć również wpływ wydarzenia geopolityczne lub ogólny klimat gospodarczy danego kraju. Jednak nie są to znaczne różnice, więc jeśli chcesz inwestować i kupować złoto - być może bardziej opłaca się kupić je lokalnie.

Dla przykładu według portalu buying-up.com na dzień 26.01.2023 cena skupu grama złota próby 999 w Niderlandach wynosiła 57,34 EUR, zaś w Niemczech 56,63 EUR. Jest to więc różnica 0,29 EURO. 

Cena skupu złota w Niemczech a w Polsce. Czy warto tam kupić złoto?

Według gold.co cena skupu złota na 07.02.2023 w Polsce wynosi 263 zł, więc wahania te nie są duże. Zwłaszcza, że jeśli chodzi o ten metal szlachetny w Niemczech cena skupu na dzień 07.02.2023 r. wynosi 40,77 EUR za gram. Jest to wartość o około 4% wyższa od ceny skupu w Polsce, co świadczy o tym, że ceny złota w Niemczech są wyższe niż w Polsce. Jeśli więc masz do sprzedania złote monety - może warto wybrać się na wycieczkę do Niemieckich skupów. Jednak czy jedna uncja to inwestycja godna tak długiej podróży?

Gdzie jest najtańsze złoto na świecie w dobie ogromnej inflacji?

Bliski Wschód jest ogólnie uważany za najtańsze miejsce na świecie dla złota. Kraje takie jak Dubaj i Bahrajn oferują jedne z najniższych cen ze względu na brak podatków i ceł importowych. Inne kraje w regionie, w tym Arabia Saudyjska i Kuwejt, również oferują dobre oferty na złoto. Jednak pamiętaj, że próbując sprowadzić to złoto do Polski zapłacisz cło. Dokładna kwota cła, którą będziesz musiał zapłacić zależy od rodzaju i wartości złota, które wwozisz do Polski, ale pewne ogólne wskazówki znajdziesz tutaj:

https://www.gov.pl/web/finanse/import-towarow-do-polski--oplaty-celne

Ogólnie rzecz biorąc, należy pamiętać, że wszelkie towary o wartości powyżej 430 euro będą obciążone cłem w wysokości 22%. Mogą jednak wystąpić dodatkowe opłaty i podatki w zależności od konkretnego przedmiotu importu. Zalecamy bezpośredni kontakt z polskimi władzami celnymi w celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji dotyczących wszelkich obowiązujących opłat i podatków.

Tanie złoto - gdzie więc najtaniej kupić złoto?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ ceny złota zmieniają się w zależności od wielu czynników, takich jak koniunktura gospodarcza, stopy procentowe i inwestycje. W każdym razie, aby uzyskać najlepsze ceny złota, warto porównać ceny w różnych miejscach, takich jak sklepy jubilerskie, punkty skupu złota, banki, domy aukcyjne, dealerzy złota i sklepy internetowe. Mogą one oferować różne ceny, w zależności od swoich kosztów i marż. Ponadto, warto uważnie przeczytać regulamin i warunki każdej oferty, aby upewnić się, że są one uczciwe i rzetelne.

Widzisz ile jest czynników, które warto wziąć pod uwagę przy zakupie złota? Jeśli zastanawiasz się czy inwestować w złoto - przewodnik po złotych monetach może Ci w tym pomóc.

A jeśli rozważasz zakup złota w Polsce - tutaj znajdziesz przykładowe opracowanie cen złota 5 g.

Mogą Cię zaciekawić

30 stycznia 2023
Przegląd złotych monet bulionowych - 10 najpopularniejszych
Złote monety bulionowe - pomysł na lokowanie kapitału? Złote monety bulionowe to świetny sposób […]
Czytaj wpis > 
10 maja 2023
Gdzie sprzedać złoto inwestycyjne?
Złoto od lat cieszy się renomą jednego z najbezpieczniejszych i najskuteczniejszych sposobów inwestowania swoich […]
Czytaj wpis > 
30 stycznia 2023
Przewodnik po złotych monetach inwestycyjnych - jak zacząć
Monety inwestycyjne, monety numizmatyczne, monety bulionowe - słowem wstępu Monety inwestycyjne, znane również jako […]
Czytaj wpis > 
30 stycznia 2023
Przegląd polskich złotych monet
Moneta złota "Mapa Świata" z 2018 roku Moneta złota "Mapa Świata" z 2018 roku: […]
Czytaj wpis > 
30 stycznia 2023
Złoto fizyczne - jakie sztabki najlepiej kupować?
Kupowanie złota jest jednym z najstarszych sposobów inwestowania. Złoto, nie tylko fizyczne jest cenione […]
Czytaj wpis > 
Sztabka złota 5g - dostępne sztabki 5 gramowe
Sponsorowane Sztabka złota 5g, tak jak moneta jest jednym z popularnych produktów inwestycyjnych w […]
Czytaj wpis > 
Gdzie trzymać złoto? Jak przechowywać złoto? 
Złoto w domu - czy warto mieć złoto i lokować w nie pieniądze? Złoto […]
Czytaj wpis > 
10 maja 2023
Złoto 585 - Wszystko o złocie 585 - skład, wartość, cena za gram
Złoto to jedna z najbardziej cenionych i luksusowych metali szlachetnych na świecie, a jego […]
Czytaj wpis > 
31 stycznia 2023
Zastosowanie złota w medycynie - czy złoto leczy?
Zastosowania złota były rejestrowane od wieków; był używany do wyrobu przedmiotów dekoracyjnych, biżuterii oraz […]
Czytaj wpis > 
Różne formy złota - sztabki, monety, ETF-y itp.
Złoto jest jednym z najbardziej powszechnych i cenionych metali szlachetnych na świecie. Istnieje wiele […]
Czytaj wpis > 
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram